Informacje Ogólne

*Strona Główna

*Dane Adresowe

*Dyrekcja Szkoły

*Nauczyciele

*Rada Rodziców

*Samorząd Uczniowski

*Rozkład Dzwonków

*Plan Lekcji

Historia Szkoły

*Historia w pigułce

*O patronie

*Kalendarium

*Historia założenia

<<WSTECZ

1.   Przyczyny narodzin i akceptacji nazizmu w Niemczech

 

Klęska militarna po I wojnie Światowej oraz powszechne przekonanie o krzywdzie wyrządzonej Niemcom w Traktacie Wersalskim (zwłaszcza bolesne upokorzenie ze strony mniejszych narodów takich jak Czechy czy Polska) stworzyły nową sytuację w Niemczech.

Przyczyną pogorszenia sytuacji wewnętrznej Republiki Weimarskiej (powstałej w wyniku uchwalenia przez Zgromadzenie Narodowe konstytucji z 1919 r.) było krótkotrwałe objęcie władzy przez socjalistów. W szybkim tempie pogarszał się stan gospodarki. Zubożałe społeczeństwo obwiniało o ten stan socjalistów i republikę. Nasilały się przy tym oskarżenia  pod adresem lewicy iż zadała walczącej  armii „cios w plecy” -początkowo armia dążyła do wybuchu wojny i gdy klęska była pewna wyślizgnęła się uniknąwszy odpowiedzialności i oddała władze ponownie w ręce cywilów.

Wszystkim dawała się we znaki straszliwa inflacja a liczba bezrobotnych sięgnęła w 1923 roku 5 milionów osób, było to wynikiem kryzysu światowego w gospodarczy w latach 1929-1933.

Jesienią 1923 r. nastąpił wzrost fali strajków. Rosły wpływy Komunistycznej Partii Niemiec.

 

2.   Powstanie NSDAP (Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotnicza)  

  • powstała w 1920 roku, jej przywódcą był Adolf Hitler.

  •  rozwiązana została w 1923 r. i zorganizowana ponownie w 1925

  •  popierana była przez lumpenproletariat (najniższa w hierarchii  warstwa społeczeństwa kapitalistycznego składająca się z ludzi nie mających zajęcia i pracy), burżuazję, chłopów, później przez całe społeczeństwo

  • liczyła: w 1920 roku 64 osoby, 1930 - 125 tyś, 1935 - 8,5miliona.

  •  program był zawarty w książce Adolfa Hitlera „Mein Kampf” (Moja walka) pisanej w więzieniu 1923-1924

  • partia ta głosiła hasła narodowego socjalizmu

  • według nazistów czysta rasa niemiecka została zagrożona spiskiem Żydów i to ich dziełem był „dyktat wersalski”

Silne piętno na program działalności partii wywarły poglądy Hitlera (po wybuchu wojny w 1914 r żył w slumsach utrzymując się za sprzedaży pocztówek i malowanych przez siebie akwareli. Po rozczarowaniach młodości psychiczną równowagę odzyskał w szeregach armii niemieckiej w której dosłużył się stopnia kaprala. Klęska Niemiec spowodowały że stał się zagorzałym nacjonalistą)

Programowymi hasłami NSDAP stały się :

  • uchylenie postanowień traktatu Wersalskiego

  • ekspansja na wschód i budowa wielkich Niemiec

  • pozbawienie praw obywatelskich niemieckich Żydów.

Mówiono także o:

  • przejęciu przez państwo na potrzeby narodowe udziału w koncernach ,

  •  militaryzacji strategicznie ważnych działów gospodarki,

  • wywłaszczenie bez odszkodowania Żydów  

3.   Organizacje paramilitarne związane z NSDAP:  

  • SS sztafety ochronne stworzone przez Heinricha Himmlera  w 1923.Policja polityczna gestapo krótko kierowana przez Hermana Goringa działała w sposób tajny i bezkarny, gdyż żadna ochrona prawna była niemożliwa.

  • SA oddziały szturmowe (zastąpiły wcześniej istniejące bojówki), stosowały terror wobec przeciwników politycznych, początkowo były konkurencyjne wobec SS, po wymordowaniu kierownictwa na rozkaz Hitlera straciły na znaczeniu.

  •  SD służby bezpieczeństwa SS kierowane przez Heydricha, założone w 1931 roku.

 

4.   Przejęcie władzy przez Hitlera

pierwsza próba zagarnięcia władzy przez NSDAP i Hitlera ,tzw. pucz monachijski: miał miejsce 8 listopada 1923 roku, był przeprowadzony pod hasłem Rewolucji Narodowej. Hitler wraz ze swoimi zwolennikami z bronią w ręku ogłosił obalenie rządu Bawarii i rządu Rzeszy. Próba ta jednak nie powiodła się NSDAP zdelegalizowano, a Hitlera z pięcioletnim wyrokiem osadzono w więzieniu.

Po 13 miesiącach Hitler opuścił wiezienie. 27 lutego 1925 roku reaktywowana NSDAP szybko zwiększyła swe szanse wyborcze. Po wznowieniu legalnej działalności partia oparła swój program na ideologii nazizmu.

W 1930 r. naziści zyskali w wyborach 107 miejsc w parlamencie, a komuniści 77. Tym samym partia hitlerowska stała się siłą polityczną w Reichstagu. Zdobywając poparcie społeczeństwa Adolf Hitler zaplanował całkowite przejęcie władzy w państwie - odrzucając tym samym propozycję prawicy na przejście na jej stronę i objęcie stanowiska wicekanclerza.

30 stycznia 1930 roku wobec realnej groźby objęcia rządów przez komunistów  prezydent Hindenburg  powierzył Hitlerowi stanowisko kanclerza (komuniści zadowoleni z tego faktu sądzili że rządy Hitlera będą farsą i najlepszym pretekstem do przejęcia władzy po NSDAP. Naziści rozwiązali parlament i rozpisali nowe wybory które odbyły się 5 marca. NSDAP uzyskała w wyniku tych wyborów 44% głosów. Wybory poprzedziły aresztowania wśród komunistów i socjalistów, rozpoczął się terror i prowokacje bojówek hitlerowskich. Oskarżeni o podpalenie Reichstagu komuniści musieli się pogodzić z delegalizacją ich partii. W lutym tego samego roku wprowadzono zarządzenia „O ochronie narodu i Państwa” i „Przeciwko zdradzie”. Ograniczały one wolność osobistą , wolność prasy i zgromadzeń. Dopuszczały kontrolę korespondencji, konfiskaty i przeszukiwania w domach. Hitler został dyktatorem Niemiec, ci którzy mogli stanowić zagrożenie dla totalitarnego państwa byli zamykani w więzieniach i obozach koncentracyjnych. Najwcześniej zaczęli tam trafiać komuniści, socjaliści i Żydzi. Hitler wydał również wymordowania 150 niewygodnych dla siebie ludzi, oskarżając ich o wrogą działalność wobec III Rzeszy, wydarzenie to nazwano „nocą długich noży”. Hitler usprawiedliwiając się w Reichstagu powiedział że działał jako najwyższy sędzia narodu.

Hitler wraz ze swoimi współpracownikami doprowadził do tego że w III Rzeszy działała legalnie tylko jedna partia nazistowska. Wszystkie inne uległy likwidacji. Było to zgodne z dążeniem Hitlera określanym mianem ujednolicenia.

 Po śmierci prezydenta Hindenburga na mocy tzw. testamentu Hitler przejął władzę prezydenta jako wódz (sierpień 1934 r.).

Obradujący we wrześniu1935 roku w Norymberdze Reichstag uchwalił ustawy zwane norymberskimi „o obywatelstwie Rzeszy, o obronie niemieckiej krwi i niemieckiego honoru” wprowadzały one formalnie w Niemczech system segregacji rasowej dzielący ludność na uprzywilejowaną niemiecką i podludzi Żydów, cyganów i innych, wobec których niebawem przystąpiono do akcji ekstremistycznej. 9/10 listopada 1938 r. miała miejsce tzw. noc kryształowa były to ataki na synagogi sklepy żydowskie, ponad 100 osób zamordowanych, wielu rannych, początek zakładania obozów koncentracyjnych

 

5.   Rozbudowa gospodarki niemieckiej dla potrzeb wojennych.

 

  • rozpoczęło się wychodzenie gospodarki Niemiec z kryzysu. Wielką role odegrały monopole związane z Hitlerem została ograniczona rola niezależnych związków zawodowych a następnie wprowadzono zakaz ich działalności

  • Hitler rozpoczął działanie polityki agresji od łamania traktatu wersalskiego

  • Nastąpił wzrost produkcji sprzętu wojennego i jego modernizacja, zwiększeniu uległo wydobycie rudy żelaza i węgla, wytopu żelaza miedzi i stali.

  • W latach 1933 - 1934 Niemcy przeznaczały na zbrojenie i wojsko 24% budżetu, a w latach 1938 - 1939 aż 50%.

  • W 1933 r. Niemcy opuściły Ligę Narodów. W marcu 1935 roku Niemcy złamały zakaz posiadania lotnictwa i wprowadziły obowiązkową służbę wojskową i przyspieszoną militaryzację.

  • W marcu 1936 roku wojska niemieckie zajęły Nadrenię, strefę zdemilitaryzowaną i dyplomacja hitlerowska wypowiedziała układ lokareński z 1929 roku.    

6.   Polityka zagraniczna  

 Hitler coraz jawniej zmierzał do agresji i zmiany granic. Szukając sojuszników dla swojej polityki zawarł układy:

  •  w pażdzierniku1936 r między Berlinem a Rzymem zostało podpisane porozumienie -oś Berlin - Rzym; był zapowiedzią zmian na mapie politycznej świata.

  •                         z Japonią w listopadzie 1936 r pakt antykominternowski w celu zwalczania III międzynarodówki komunistycznej i dominacji Moskwy w świecie , w następnym roku przystąpiły do niego Włochy Mussoliniego.


 





  Aktualności

*Ogłoszenia

*Z nich jesteśmy dumni

*Nasi Absolwenci

*Po dzwonku

*Galerie Szkolne

*Zajęcia pozalekcyjne

*Biblioteka

*Gazetka szkolna

Ciekawostki

*Język Polski

*Chemia

*Fizyka

*Sztuka (prezentacja)

*WoS

*Biologia

*Geografia

*W-F

*Historia