Informacje Ogólne

*Strona Główna

*Dane Adresowe

*Dyrekcja Szkoły

*Nauczyciele

*Rada Rodziców

*Samorząd Uczniowski

*Rozkład Dzwonków

*Plan Lekcji

Historia Szkoły

*Historia w pigułce

*O patronie

*Kalendarium

*Historia założenia

 

Występowanie pierwiastków

Pierwiastki jako substancje znane były już w starożytności. Tymi substancjami były; miedź, cyna, srebro, złoto, siarka, rtęć i węgiel. Dopiero w okresie średniowiecza, wtedy kiedy alchemicy poszukiwali eliksiru życia odkryto kolejne cztery, tj. cynk, bizmut, antymon i arsen. Masowe odkrywanie kolejnych pierwiastków miało miejsce w wieku XVIII i pierwszej połowie XIX w. Wtedy też próbowano usystematyzować zasady nazewnictwa i oznaczania pierwiastków.


Rys.1 Symbole chemiczne pierwiastków J.Daltona

Przykładem może być sposób oznaczania pierwiastków zastosowany przez Johna Daltona (1766 - 1844, przyrodnik angielski), który jest prezentowany poniżej.

Podstawą było zastosowanie odpowiednich symboli graficznych. Stosowanie tego rodzaju oznaczeń stało się niewygodne, przy stale zwiększającej się ilości odkrywanych pierwiastków. Ilość ta obecnie wynosi ponad 100.

Których pierwiastków jest najwięcej i gdzie się znajdują?

Rozpowszechnienie pierwiastków w przyrodzie jest zróżnicowane. Mamy pierwiastki, których jest dużo ale mamy również pierwiastki, które występują w ilościach śladowych. Najczęściej wszystkie występują w postaci związków chemicznych. Wyjątkiem są pierwiastki o których mówimy, że są szlachetnymi. Przykładem jest złoto, srebro, gazy szlachetne. W stanie wolnym występują również pierwiastki, które znajdują się w powietrzu a są nimi: tlen i azot.

W zależności od środowiska z którym mamy do czynienia, zmienia się również skład ilościowy pierwiastków wchodzących w skład związków chemicznych. Ilustruje to poniższa tabela.

Procentowa zawartość pierwiastków

Woda morska

Skorupa ziemska

tlen

85,89

tlen

48,3

wodór

10,80

krzem

29,1

chlor

1,93

glin

8,4

sód

1,07

żelazo

4,2

magnez

0,13

potas

2,9

siarka

0,09

wapń

2,3

wapń

0,04

sód

1,8

potas

0,04

magnez

1,5

brom

0,01

tytan

0,5

 

 

mangan

0,1

 

 

fosfor

0,1

Woda morska, jest cieczą i związkiem wodoru z tlenem, stąd znaczący udział procentowy tlenu i wodoru. Pozostałe składniki to substancje rozpuszczone w wodzie pod postacią związków chemicznych. Czyli woda morska jest mieszaniną (roztworem) różnego rodzaju substancji stałych w wodzie.
W odróżnieniu od wody morskiej, skorupa ziemska zawiera substancje stałe będące związkami chemicznymi.


 





  Aktualności

*Ogłoszenia

*Z nich jesteśmy dumni

*Nasi Absolwenci

*Po dzwonku

*Galerie Szkolne

*Zajęcia pozalekcyjne

*Biblioteka

*Gazetka szkolna

Ciekawostki

*Język Polski

*Chemia

*Fizyka

*Sztuka (prezentacja)

*WoS

*Biologia

*Geografia

*W-F

*Historia