Informacje Ogólne

*Strona Główna

*Dane Adresowe

*Dyrekcja Szkoły

*Nauczyciele

*Rada Rodziców

*Samorząd Uczniowski

*Rozkład Dzwonków

*Plan Lekcji

Historia Szkoły

*Historia w pigułce

*O patronie

*Kalendarium

*Historia założenia

 

Układ okresowy jako tablica wszystkich pierwiastków

Na wcześniejszych lekcjach podaliśmy definicję pierwiastka ale nie podaliśmy ile tych pierwiastków jest. Otóż okazuje się, że pierwiastków występujących w przyrodzie jest 82 a razem z otrzymanymi sztucznie 118. Już w pierwszych latach XIX wieku zajmowano się chemią i próbowano ułożyć w logiczny sposób tablicę w której swoje miejsce znalazłyby odkrywane pierwiastki.
Pierwsze próby systematyki pierwiastków nie doprowadziły do zadawalących rezultatów. Próby takie podejmowali; Dobereiner, Newlands i Meye. Dopiero Mendelejew rozwiązał zagadnienie w sposób właściwy.
Mendelejew sformułował prawo okresowości, którego wyrazem jest układ okresowy pierwiastków. Prawo okresowości w swojej pierwotnej wersji mówiło, że właściwości pierwiastków zależą od ich mas atomowych i okresowo powtarzają się.

Obecnie wiemy, że to twierdzenie było błędne ale po raz pierwszy pozwoliło w sposób uporządkowany pogrupować pierwiastki.
Obecnie wiemy, że o właściwościach pierwiastka decyduje tzw. liczba atomowa i to twierdzenie doskonale sprawdza się dla współczesnego układu okresowego.

Układ okresowy pierwiastków jest niezwykle cenną pomocą dla chemika. W układzie okresowym pierwiastki ułożone są w rzędy poziome, zwane okresami, i kolumny pionowe, zwane grupami.


 





  Aktualności

*Ogłoszenia

*Z nich jesteśmy dumni

*Nasi Absolwenci

*Po dzwonku

*Galerie Szkolne

*Zajęcia pozalekcyjne

*Biblioteka

*Gazetka szkolna

Ciekawostki

*Język Polski

*Chemia

*Fizyka

*Sztuka (prezentacja)

*WoS

*Biologia

*Geografia

*W-F

*Historia